23rd session of the General Assembly of States Parties
UNESCO, Paris 24-26 November 2021
541
Participants
100%
Participants | States parties | Categories |
---|---|---|
Cristina
Mansilla
Conseillère
Delegation Permanente Uruguay UNESCO Delegation Permanente Uruguay UNESCO |
Uruguay | States Parties to the World Heritage Convention |
Umid
Shadiev
Ambassador, Permanent Delegate
Permanent Delegation of the Republic of Uzbekistan to UNESCO |
Uzbekistan | States Parties to the World Heritage Convention |
Farkhod
Fayzillaev
Deputy Permanent Delegate
Permanent Delegation of the Republic of Uzbekistan to UNESCO |
Uzbekistan | States Parties to the World Heritage Convention |
Dreli
Solomon
-
- |
Vanuatu | States Parties to the World Heritage Convention |
Dinorah Helena
Cruz Guerra
Présidente de l'Institut de Patrimoine Culturel (IPC)
Institut du Patrimoine Culturel (IPC) |
Venezuela (Bolivarian Republic of) | States Parties to the World Heritage Convention |
María Luisa
Medina
Premier Secrétaire
Délégation de la République Bolivarienne du Venezuela auprès de l'UNESCO |
Venezuela (Bolivarian Republic of) | States Parties to the World Heritage Convention |
S. Exc. Jorge
Valero
Ambassadeur, Délégué Permanent
Délégation de la République Bolivarienne du Venezuela |
Venezuela (Bolivarian Republic of) | States Parties to the World Heritage Convention |
Van
Le Thi Hong
Ambassador, Permanent Delegate
Permanent Delegation of Viet Nam to UNESCO |
Viet Nam | States Parties to the World Heritage Convention |
Dzung
Mai Phan
Secretary General of Viet Nam National Commission for UNESCO; Director General of Department of Cultural Diplomacy and UNESCO Affairs
Ministry of foreign affairs |
Viet Nam | States Parties to the World Heritage Convention |
Dinh Thanh
Tran
Deputy Director General
Ministry of Culture, Sports and Tourism Department of Cultural Heritage |
Viet Nam | States Parties to the World Heritage Convention |
Nguyen
Tuan Khanh
Head of Unesco affairs division
The Vietnam National Commission for Unesco |
Viet Nam | States Parties to the World Heritage Convention |
Anh
Vuong Viet
First Secretary
Permanent Delegtion of Viet Nam to UNESCO |
Viet Nam | States Parties to the World Heritage Convention |
Tran
Van
Head of European, American and African Division
Ministry of Culture, Sports and Tourism International Cooperation Department |
Viet Nam | States Parties to the World Heritage Convention |
Ha Ngan
Vu
Deputy Head of Relics and Monuments Management Division
Ministry of Culture, Sports and Tourism Department of Cultural Heritage |
Viet Nam | States Parties to the World Heritage Convention |
Mohammed
Jumeh
Ambassador
Permanent Delegation of Yemen to UNESCO |
Yemen | States Parties to the World Heritage Convention |
Makda
Habte
Assistant to the Delegation of Yemen
UNESCO UNESCO MIOLLIS |
Yemen | States Parties to the World Heritage Convention |
Christine
Kaseba-Sata
Ambassador and Permanent Delegate
Permanent Delegation Government |
Zambia | States Parties to the World Heritage Convention |
Samson
Kantini
Senior Programme Officer
Government National Commission for UNESCO |
Zambia | States Parties to the World Heritage Convention |
Charles
Ndakala
Secretary-General
Government National Commission |
Zambia | States Parties to the World Heritage Convention |
Alick
Banda
Counsellor
Goverment Permanent Delegation |
Zambia | States Parties to the World Heritage Convention |
Hendrix
KAPAIPI
First Secretary for Education
Government Permanent Delegation |
Zambia | States Parties to the World Heritage Convention |
Yande
Musonda
First Secretary - Press/culture
Zambian Delegation |
Zambia | States Parties to the World Heritage Convention |
Patience
Gandiwa
Director International Conservation Affairs
Zimbabwe Parks and Wildlife Management Authority Director General’s Office |
Zimbabwe | States Parties to the World Heritage Convention |
Margaret J
Chirapa
Secretary General
National Commission for UNESCO |
Zimbabwe | States Parties to the World Heritage Convention |
Patience
Gandiwa
Director International Conservation Affairs
Zimbabwe Parks and Wildlife Management Authority Director General!s Office |
Zimbabwe | States Parties to the World Heritage Convention |
Daphine
Mukaronda
Deputy Permanent Delegate
Permanent Delegation of Zimbabwe to UNESCO Permanent Delegation of Zimbabwe to UNESCO |
Zimbabwe | States Parties to the World Heritage Convention |
Courage
Mutema
Ecologist
Zimbabwe Parks and Wildlife Management Authority Zimbabwe Parks and Wildlife Management Authority |
Zimbabwe | States Parties to the World Heritage Convention |
Eddie
Mwenje
Administrator
Bindura University EDUCATION |
Zimbabwe | States Parties to the World Heritage Convention |
Godfrey
Seremwe
Programme Officer Culture
Zimbabwe National Commission for Unesco Culture |
Zimbabwe | States Parties to the World Heritage Convention |
Frédérique
Aubert
Head of Unit
UNESCO CLT/WHC/PSM |
UNESCO Secretariat | |
Richard
Veillon
Programme Specialist, Policy and Statutory Meetings Unit
UNESCO CLT/WHC/PSM |
UNESCO Secretariat | |
Chrissy
Grant
Chairperson of The International Indigenous Peoples' Forum on World Heritage
IIPFWH - International Indigenous People's Forum on World Heritage Forum |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee | |
Yves
Lador
Représentant permanent auprès des Nations Unie à Genève
Earthjustice Prrogramme international |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee | |
Eloïse
Frye
Membre actif
Sonu UNESCO |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee | |
Mechtild
Rossler
Chercheur associé
CNRS UMR 8504 Géographie-cité |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee | |
Christina
Cameron
Professor Emeritus
Canada Research Chair on Built Heritage University of Montreal |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee | |
Rodrigo Tadeu
Guimarães Jales
Observateur
SONU UNESCO |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee | |
Luisa
Ibrahim
Membre actif
SONU (Sorbonne ONU) Antenne Unesco |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee | |
Auxence
Jobron
Membre actif
Sorbonne pour l'Organisation des Nations Unis Antenne Unesco |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee | |
Xaviera Thais
Matuz Maltez
Membre de l'association Sobonne ONU antenne UNESCO
Sobonne ONU antenne UNESCO Paris, Ile de France |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee | |
Alexandra
Papaisidorou
PhD Candidate
University of Piraeus International and European relations |
Observers registered in accordance with Rule 8.3 and 8.4 of the Rules of Procedure of the Committee |